Home


  Nokia 5510

Cart7110man / 4.1.2003 /

Za málo peněz hodně muziky
Nokia 5510 je na našem trhu více než rok (vzpomeňme třeba na 5110..), ale za tu dobu významně změnila postavení. Nokia si od 5510 slibovala, že to bude opravdu výstřední model, určený pro úzkou cílovou skupinu, který se bude prodávat kolem 10 000 Kč. A ,,ejhle“, nevyšlo to, drtivá většina mobilní populace se opravdu řídí heslem miniaturizace nad zlato. A 5510 je největší mobil na trhu. Takže Nokia musela zásadně změnit koncept svého modelu. Designově to nejde, tak se musí změnit cena! Nyní se dá sehnat i pod 4 500 Kč s daní, což z 5510 dělá nečekaně lidový model.

Střeva- souboj druhých stran
Pokud vyjmete zadní kryt (přední výměnný není) objeví se vám kostra Nokie 3330. Nokia tedy nepřišla s ničím novým, na druhou stranu vychází z osvědčené kvality.  U nás se přístroj prodává ve dvou barvách- cihlově červené a modré. Všichni jistě víte, že 5510 má úplnou klávesnici (na kterou jsme zvyklí od svých compů) rozdělenou displejem, pod který se práší. Já si na psaní nemohu stěžovat, ale moje spolužačky s dlouhými nehty měly s klávesnicí kapánek problém… První fiasko byl zadní kryt. Již po dvou dnech vrzal a po týdnu už ani nedržel, tak na scénu přišly podložky… Dokonce jsem si ve spojitosti s tím vyrobil ,,šuplíček“ na svoji druhou SIM kartu. Na kryt zevnitř jsem lepenkou přilepil tvrdý papír po celé ploše a do něj vyřízl otvor pro kartu. To jsem potom přelepil lepenkou a hotovo. Co jistě potěší, je příslušenství v prodejním balení. Vedle nabíječky dostanete stereo headset, USB kabel, audio kabel, CD se softwarem a redukci k propojení sluchátek. Baterie je Li-ion 950 mAh, která vydrží při poslechu hudby 1 hodinu denně zhruba 3 dni, maximálně 5. Na přístroji též nalezneme i očko pro poutko, ovšem o jeho síle a jistotě by se dalo s úspěchem polemizovat.

Funkce jinak
Co pochopitelně chybí, je slovník T9, který by psaní nejspíše zpomalil a překvapivě též i skladatel melodií. Buď je to moji verzí firmwaru, nebo se Nokia rozhodla trochu pro komercializaci, protože k dispozici vedle 35 přednastavených máte místo pro 7 svých melodií, které v tomto případě získáte pouze přes kabel (ale zatím sem nenašel žádný program snad kromě dodávaného Audio manageru, který by uměl s 5510 komunikovat přes dodávaný USB), nebo draze přes zaslání, ale nic už dnes není zadarmo. Položek v menu je 14, uspořádaných tak, jak jsme zvyklí.Audio manager Je to zřejmě poslední Nokia, u které se objevilo dnes už vyběhlé ovládání Navi key. Ovládání to bylo dobré pro menší menu, jako třeba u Nokie 5110, nebo 3210, ale dnes, když stále přibývá funkcí je trochu nepohodlné. Trochu mi taky vadí, že se headset musí připojit do dvou portů. Jedno na telefonování a druhé na poslech hudby, myslím, že by to nemusel být problém zkombinovat. Chybí kalendář, ale máme tu prostor pro 10 upomínek, což pro tento kalibr stačí. Chybí též paměť pro SMS a máme 14 míst pro obrázky, ty můžeme získat posláním (jsou jako 3 SMS), nebo stažením z Wapu, k dispozici je 8 šablon a 8 smajlíků. Maximální délka SMS je 459 znaků. Telefonní seznam v přístroji má 100 položek, můžeme si ke každému přiřadit melodii a k dispozici je také 10 položek pro vytáčení hlasem. Můžeme používat i ,,Šetřič displeje“- obrázek, nebo animaci. V Nokii 5510 je paměť na mp3 64 MB. Výrobce udává až 2 hodiny hudby, pokud chcete kvalitní nahrávky, tak to bude z mé zkušenosti kolem hodiny a dvaceti minut. Nahrávat můžeme z rádia, z jiného audio zařízení (pomocí audio kabelu- Hifi věž, rádio, i televize), nebo z počítače z dodávaného programu Nokia audio manager. Zdá se mi, že se skladby ohrávají, ale to nemohu potvrdit. Můžeme si uložit 10 oblíbených rádiových stanic a mezi nimi rychle přepínat. Hledat můžeme také automaticky, postupně, nebo zadáním frekvence. Anténu tvoří kabel headsetu, příjem tudíž není mistrovský, někdy vyměňuji headset pomocí redukce za sluchátka z walkmanu, které mají příjem silnější. Her je 5 (Snake II, Bumper, Bantumi, Space impact, Pairs II). Opět zůstalo vše při stejném, jako u 3330. Hrát můžeme s vibracemi i zvuky. Pokud nás přestanou bavit epizody, můžeme si přes wap stáhnout nové. Kalkulačka je i s jednoduchým převodníkem měn. Z časových funkcí máme hodiny, datum, budík, stopky a odpočítávání. Profilů je 6, můžeme si je podle libosti upravovat. Trochu jinak je vytvořeno podmenu služby, ve kterém vidíme nahoře nadpis, jako u ,,dvoutlačítkových“ Nokií. Práci s wapem bych hodnotil lépe, než u mého předchozího mobilu- Ericssonu R320s. Zklamáním je podsvícení, které je velmi nerovnoměrné. Displej za šera ještě ujde, ovšem osvětlení dolních kláves (především A, Z, X, ?, )(, K, L, +) je tragické.

Ano či ne
Nokia 5510 není pro každého. Ani si na to nehraje. Mě se stále líbí. Slyším buď obdiv, nebo zatracování. Pravda je, že telefonování není moc pohodlné a držet se dá prakticky pouze u pravé části obličeje. Rád si ale vychutnám telefonování ze stereo headsetu, což je něco úplně jiného, než s obyčejnou bondovkou. Pořádně si ho vyzkoušejte, než si ho koupíte, buď vám bude sedět jako mě, anebo si za měsíc budete stěžovat. Aby telefon sedl svému uživateli, to je to nejdůležitělší.

Parametry: Rozměry: 58x134x28 mm, Hmotnost: 155g, Standartní baterie: Li-ion 950 mAh, výdrž: až 260 hodin, Sítě: GSM 900/1800 MHz, Interní paměť čísel: 100, Displej: plně grafický, animace, 5 řádků, černobílý, Přenosy dat a faxů: NE, Sim toolkit: ANO

Funkce, které podporuje: Vibrace, hodiny, datum, budík, připomínač, kalkulačka, hlasové vytáčení, konvertor měn, hry, Smart messaging, rádio, MP3 přehrávač, Wapový prohlížeč, 64 MB paměťová karta, Úplná klávesnice QWERTY, …