Home


  AMD Athlon 4

Athlon 4
PCmagic / 15.6.2001 /
Athlon 4 je postaven na novém jádře "Palomino". Toto jádro je již čtvrté v pořadí od uvedení prvního procesoru Athlon. Tímto způsobem AMD vysvětluje 4ku ve svém novém názvu Athlonu. Ale pravda bude asi taková, že Intel se snaží prosadit své Pentium 4 a to investováním miliónů dolarů do reklamy. AMD si díky této 4ce v názvu procesoru vylepšuje svojí pozici na trhu.
Palomino je také prvním procesorem který byl uveden nejdříve v mobilní verzi a poté až v desktopové. Technologie a vlastnosti mobilního procesoru Athlon 4 jsou však stejné jako desktopové a serverové verze tohoto procesoru. Je to pravděpodobně marketingový tah AMD. AMD se nyní snaží stát jedničkou i v mobilních počítačích, které zatím zanedbávala.

Základní charakteristiky:
- 0,18 mikronová výrobní technologie
- 37,5 milionů tranzistorů
- 128mm2 velikost jádra
- 128KB L1 cache
- 256KB L2 cache
- 200MHz sběrnice procesoru
- 1.2 - 1.4V napětí v závislosti na stavě baterie
- minimální spotřeba 2W, 24W  při běžné práci
- instrukce 3DNow! Professional (3DNow! + SSE)
- podpora PowerNow! 2.0

Změny v architektuře
Nový procesor Athlon 4 má oproti klasikému Athlonu (Thunderbird) jen o 0,5 milionů tranzistorů více, jejich počet se tak zvýšil z 37 milionů na 37,5 milionu. Velikost jádra procesoru se tak změnila jen nepatrně ze 120mm2 na 128mm2. Všechny důležité změny se tak nachází uvnitř procesoru.

L1 a L2 cache
Velikost L1 a L2 cache zůstala oproti Athlonu prakticky nezměněná. Athlon 4 má tak 128KB L1 cache (64KB instrukční a 64KB datové) a 256KB L2 cache. Obě paměti mají "exclusive" architekturu, což znamená, že údaje z L1 cache nejsou duplikovaně uložené v L2 cache. Athlon 4 má tak k dispozici celkem 384KB integrované cache paměti. Avizovanou změnou oproti Athlonu je integrace automatické predikce údajů (automatic data prefetch). Tato technologie umožňuje přesouvat z hlavní paměti do paměti cache ty údaje, které předpokládá že bude procesor potřebovat. Procesor tak často nemusí sahat pro potřebné údaje až do hlavní paměti, což výrazně zvyšuje jeho efektivnost. Relativní nevýhodou této funkce je zvýšení množství údajů, které se přesouvají přes FSB a paměťovou sběrnici. Využití nových DDR SDRAM pamětí by tak mělo být u procesorů Athlon 4 výrazně vyšší než u klasických Athlonů.
Výkonové testy
Na stránce AMD se objevily benchmarky ve kterých se Athlon 4 ukazuje o 2 - 15% rychlejší než stejně taktovaný Thunderbird. V testě Quake III Arena je rychlejší o 6%, v Business Winstone 2001 o 5% a v SYSMarku 2000 o 10%. Výkonový nárůst Athlonu 4 je možné připsat hardwarové predikci údajů.
V AMD otestovali nejen procesory Athlon navzájem, testovali také výkon mobilních procesorů Pentium III s následujícími výsledky:
Ziff Davis 3D Winbench 2000 test
FPU Winmark 99
V testě Ziff Davis 3D Winbench 2000 je Athlon 4 rychlejší o neuvěřitelných 52% oproti mobilnímu Pentium III. V FPU Winmark, který porovnává výkon v operácích s plovoucí desetinnou čárkou je Athlon 4 rychlejší o 46%.

Výkonový rozdíl mezi mobilními procesory Athlon 4 a Pentium III se zdá až neskutečný. I když v současnosti není možné tyto výsledky dosáhnuté v laboratořích AMD s ničím porovnat, musíme počkat do doby než budou procesory Athlon 4 dostupné. V prospěch Intelu tak mluví aspoň to, že Pentium III je dostupné v BGA formátu, zatím co Athlon 4 v klasickém PGA. Využití procesoru Athlon v ultralehkých noteboocích je tak aspoň do doby než příde na trh verze BGA dost nepravděpodobné.

Mobilní Athlon 4 ve formátu PGA a mobilní Pentium III v BGA
Srovnání
Ceny
Mobilní procesory Athlon 4 se budou vyrábět v rychlostech od 850MHz až po nejrychlejší 1GHz. Jejich ceny AMD stanovilo následovně:

- Athlon 4 1GHz - 425 USD
- Athlon 4 950MHz - 350 USD
- Athlon 4 900MHz - 270 USD
- Athlon 4 850MHz - 240 USD

AMD navíc uvedlo, že všechny jeho procesory až po Barton budou mít stejnou patici procesoru. Tzn. snadný upgrade na nový procesor i se starou deskou.