Home


  C-pen 600mx a C-pen 10

dcch / 9.3.2002 /

Firma ICE mě svými "udělátory" dá se říct i celkem nadchla. Na Invexu jsem celkem dlouho bloudil a na něco lepšího o čem by se dalo něco napsat se nedalo dlouho narazit. V průběhu dne jsem však narazil i na stánek firmy ICE a jeho výrobků C-pen.

C-pen 10 kvalitou opravdu zaostává, ale i o něm se zmíním. Tento výrobek umožňuje skenovat text a posléze ho třeba přeložit do angličtiny pomocí vbudovaného slovníku. Nutno podotknout že přístroj překládá s češtiny do angličtiny a naopak, text se překládá v PC. Text s diakritikou mu nedělá problém. Horší už je ale ten fakt, že přístroj musí být zapojený do PC (USB) a nemá možnost jiného napájení, např. baterií. K tomuto přístroji se dodává i podložka pod myš na které je 30 volně programovatelných polí ke kterým můžete přiřadit libovolnou funkci. Přístroj je kompatibilní s Windows 98/200/ME/XP a Macintosh (Mac OS ver. 8.6, 9.0, a 9.1). Co se hardwarových požadavků týče, tak se dá říct, že je přístroj celkem nenáročný a k žití mu stačí Pentium 166MHz, 32MB RAM a 80MB volného místa na hdd. Využití přístroje je v tomto případě jasné, ač se dá použít i jako myš či tablet, každý kdo si jej snad pořídí ho bude chtít hlavně kvůli práci s textem. Cena je 3790Kč, někde jsem i četl že pro studenty a učitele je výrobek o 20% levnější.


O mnoho lépe je na tom už ovšem C-pen 600mx, který se s předešlým výrobkem snad ani nedá srovnávat. Písmo se již dá do C-pen ukládat a překládá se přímo v přístrojí kde jej vidíte na čtyřřádkovém displeji. Slovník má 65000 slov a frází a je zde možnost přidat dalších slov a frázi a dokonce i slovníků (třeba pokud nepracujete s texty anglickými ale německými). Paměť přístroje je 4x větší než u bratříka C-pen 10 přesněji 4MB. Přístroj je sice těžší než jeho konkurent, ale má jen 80gramů takže není co řešit. Navíc do paměti přístroje se dají uložit JAKKÁKOLIV data a přenášet je mezi PC. Display na přístroji se dá používat i jako PDA. Všechny texty které si do přístroje uložíte se přehledně ukládají do adresářové struktury. Velkým mínusem však je cena tohoto bezesporu dobrého výrobku. Stojí 7900Kč + 1900 korun za externí infraport na sériový port čí 2700 za externí infraport na USB.