Home


  Extrémní test procesorů

PCmagic / 29.9.2001 /

Jak každý ví, procesory od AMD se hřejí zatím více než procesory od Intelu. Ale na www.tomshardware.com provedli velmi extrémní test, který se ovšem stane skutečností jen, když budete zkoušet to co oni, nebo když budete mít obrovskou až neuvěřitelnou smůlu a nějakou náhodou vám upadne bez vašeho vědomí z procesoru chlazení a to jak větráček tak pasivní chladič. Což je ve skutečnosti téměř nemožné.(téměř :-) )

Chcete vědět jak dopadnou:
Pentium 4 2 GHz (na ASUS P4T s čipsetem i850)
Pentium III 1 GHz (na ASUS CULS2 s čipsetem i815EP)
Athlon Thunderbird 1,4 GHz ( na Siemens s čipsetem VIA KT266)
AthlonMP 1,2 GHz ( na Siemens s čipsetem VIA KT266)

po úplném odstranění chlazení?

(zleva nahoře P4 a PIII, dole Athlon Thunderbird a AthlonMP)
Zdravé procesory
Test probíhal asi takto: Počítač se spustil do Windows, spustil se Quake III Arena demo a poté se z procesoru odstranilo veškeré chlazení. Tím zůstal plně vytížený procesor bez jakékoli šance chladit.

Postupujme podle toho, jak úspěšně zvládly test jednotlivé procesory:

Intel Pentium 4 2,0 GHz
Po odstranění chladiče procesor viditelně zpomalil, ale celý počítač a průběh dema Quake III Arena zůstal funkční. Toto zpomalení a následná funkčnost jsou zapříčiněny tím, že procesor P4 je vybaven speciálním tepelným čidlem (TMU – thermal monitoring unit), které průběžně kontroluje teplotu procesoru. Proto, když teplota překročila určitou hranici tak TMU snížilo frekvenci procesoru (snížilo násobič FSB) do doby poklesu teploty. Proto teplota procesoru při testu byla skvělých 29°C. Po vrácení chladiče procesor opět zrychlil na původní 2GHz. Z toho vyplývá, že procesory P4 jsou proti výpadku chlazení chráněny velice dobře. Jsou schopny omezeného provozu i bez chlazení natož, aby se zničily. Toto čidlo bývá ale nepříjemné pro overlockery, protože při přetaktování dojde k nárůstu tepla, které by procesor třeba ještě zvládl (čehož se využívá), ale čidlo přetaktovaný procesor zpomalý, takže přetaktování nemá smysl :-( I přesto je tento procesor z testovaných nejlépe chráněn proti přehřátí a následnému zničení.

Intel Pentium III 1GHz
Pár sekund po odebrání chladiče se procesor Pentium III (jadro Coppermine) zastavil. U tohoto procesoru sice není tak vyspělé čidlo, ale čidlo zde je. Toto čidlo sice nedokáže průběžně měnit frekvenci procesoru, ale při překročení určité teploty zastaví procesor a zabrání tak jeho přehřátí a následnému zničení. Po opětovném nasazení chlazení a restartu počítače, pracoval procesor opět bez problémů. Tím tento procesor také obstál v testu.

AMD AthlonMP 1,2GHz
Tento procesor je již založen na novém jádře Palomino. To na rozdíl od starších Thunderbirdů už má integrovanou tepelnou diodu, která se využívá u mobilních Athlonů na změnu frekvence. Tuto diodu, ale zatím moc nepodporují desktopové základní desky. Ovšem použitá deska Siemens D1289 ji podle dostupných informací podporuje a měla by, tak zabránit zničení procesoru.
Spálené Polamino
Ovšem realita je jiná, téměř hned po odstranění chlazení s procesoru začal stoupat dým a jeho teplota se vyšplhala téměř na 300°C. To samozřejmě znamenalo zničení procesoru a pokud by nebyl počítač v čas vypnut tak, také pravděpodobně i základní desky. Došlo k tomu, protože i přesto, že procesor obsahuje tepelnou diodu, tak ta není schopna dostatečně rychle reagovat na tak rychlý nárůst teploty. Dioda totiž dokáže zvládnout jen situaci, kdy teplota procesoru nestoupá rychleji než 1°C za sekundu. To by asi stačilo při výpadku větráčku, ale ne při úplném odstranění chlazení. Procesor sice neprošel testem, ale myslím si, že pokud by dioda stačila na zpomalení při výpadku větráčku (což by pravděpodobně stačila) a tím zabránila jeho zničení, bylo by toto řešení dostatečné, protože většinou (skoro určitě) vám neupadne pasivní chladič :-) I přesto by však mohla firma AMD tento problém nějak brilantně vyřešit :-)

AMD Athlon 1,4GHz
Ani ne po 1 sekundě po odstranění chladiče procesor Athlon doslova shořel. Jeho teplota v krátkém čase dosáhla neuvěřitelných 370°C. Kdyby se systém s Athlonem po pár sekundách nevypl , tak by skoro určitě zničil i základní desku.
Spálený Athlon
Dále nebyl samozřejmě schopen fungovat. AMD by se měla zamyslet nad umístěním čidla do svých procesorů, protože její procesory jsou dost závislé na chlazení a tím i náchylné ke zničení.

Test tedy ukázal, že AMD by měla ještě vylepšit svou ochranu proti přehřátí (Co je dnes dokonalé? :-)), naproti tomu Intel má své procesory poměrně dobře chráněné.

(Jak je vidět procesorům od Intelu nic není, ale procesory od AMD už si do počítače nikdo nedá.)
Spálené procesory
Ale myslím si, že pokud si dáte pozor při umisťování chladiče na procesor, použijete teplovodnou pastu a nebo nebudete zapínat počítač bez chlazení, tak vám nebude vadit prozatímní nedostatek tepelné ochrany u AMD. Také musím říct na obranu AMD, že pokud spálíte jeden procesor, tak si pomalu můžete koupit ještě jeden a stejně zaplatíte skoro stejně jako u Intelu za jeden s obdobným výkonem :-) Stejně pokud chcete být spokojeni s výkonem a chráněni od problémů se zatuhováním počítače, budete muset u obou firem jejich procesory chladit, chladit a chladit a jak to uděláte je jen na vás :-)

Na serveru www.tomshardware.com si je možné stáhnout dokumentační video, kde je vidět jak Athlony shořely.