Home


  Kompletní příručka HTML I.

dcch / 15.2.2002 /

   V této mnohadílné příručce se postupně budete stávat mistry řemesla HTML, celkem lehkého jazyka vhodného snad pro každého, kdo chce něco ukázat světu. Tento první díl se bude věnovat úplným základům HTML, což budete potřebovat snad nejvíc. Nenaučit se základy by bylo něco jako postavit dům bez přízemí.
   Začneme úplně od začátku a to v čem HTML tvořit. Na to budete potřebovat nějaký HTML editor, kterých je spoustu osobně doporučuji výtečný český Golden HTML editor nebo anglický 1st Page 2000. Oba tyto programy jsou freeware, ale pokud chcete nějaký, za který si zaplatíte, i když k tomu není důvod, pak stačí koupit Macromedii Homesite. Pokud nechcete na svůj počítač instalovat žádný program pak si vystačíte z notepadem, ale to je spíš pro ty lepší.
   Od dalšího nárustu programů na váš počítač se sice také můžete ubránit, ale je to zbytečné a pouze vám to znepříjemní práci, a v podstatě také výsledný dojem ze stránky. Jedním ze základních problémů webu je grafika, na kterou je mnoho skvělých programů, jedním dechem ovšem nutno dodat, že placených. Jedním z těchto skvělých programů je Adobe photoshop, který se řadí nejspíš k té špičce. K tomu můžete přiřadit Corel draw také výtečný program. Dalším gr. editorem je Macromedia Flash, který ovšem z této řady velmi vybočuje. Používá se spíš k animacím, bohužel na statické obrázky se příliš nehodí. Dalšímy programy, které budete instalovat na váš počítač budou spíče takové hračičky pro určování hexadecimálních kódů apod. Všechny tyto programy jsou freeware a seženete je na všech softwarových serverech, takže tím se nebudu moc zdržovat.
   Nyní byste měli být teoreticky programově vybaveni, takže se koukneme jak vlastně psát tagy HTML. Stránka HTML je vlastně stránka obsahující příkazy a text, příkazy jsou v těchto závorkách < a >. Celý příkaz pak vypadá takto:

<příkaz>text</příkaz>

   Nyní už víte vše a můžete začít tvořit. Základ stránky bývá obvykle v HTML editorech nastaven, ale samozřejmě ho můžete sami udělat. K tomu je jeěte nutno dodat, že čím dál tím víc budete HTML rozumět, tím víc bude tento základ jiný přibudou tagy META, odkazy na soubory se styly apod. Tedy zde je základní schéma:

<html>
<head>
          <title>Název stránky</title>
</head>
<body>

Tady je obsah stránky

</body>
</html>

   Tak a teď vysvětlím všechny příkazy, které zde jsou uvedeny.

<html> a </html> - tyto příkazy musí být vždy přitomny, jedná se vlastně o popis, že se jedná o HTML dokument.
<head> a </head> - mezi tyto příkazy vepisujeme příkaz <title> a </title> dále také tagy META. Mezi příkazy title napíšete název dokumentu. V případě META tagů je to těžší a celý příští díl bude právě o nich.
<body> - velice důležitý příkaz, ve kterém prohlížeč zjistí barvu pozadí, textu, odkazů atd. Barvu udáváme v tzv. hexadecimálním kódu, nebo angl. názvem barvy (black, white, gray, green, blau, red...).
Všechny údaje možné vepsat do příkazu body:
bgcolor - sem napíšeme barvu pozadí
background - pokud nechcete jako pozadí barvu ale obrázek pak napíšete umístění obrázku
text - barva textu
link - barva odkazu
alink - barva aktivních odkazů
vlink - barva již navštíených odkazů
topmargin - nastavuje se číslem, a ustanovuje okraje navrchu strany
leftmargin - prozměnu nastavuje levý okraj stránky
Výsledný příkaz body pak může vypadat takto:

<body background="img/pozadi.gif" text="white" link="blau" alink="red" link="green" topmargin="45" leftmargin="45">

Tak a toto je konec první části mnohadílné příručky HTML, příště se podíváme na velice rozvinutý tag META.