Home


  Jak koupit počítač

PCmagic / 2.6.2002 /

Dnes si trochu rozebereme tématiku výběru komponent (součástek) pro stavbu počítače. Pokud si chcete koupit PC již kompletní, vybírejte podobně jako při výběru komponent, jež si popíšeme níže. Pokud kupujete kompletně složené PC, máte navíc starost o to, aby žádná komponenta nebrzdila celkový výkon. Naopak máte o starost míň a to o tu, aby všechny komponenty dobře spolupracovaly (tedy alespoň u dobrých výrobců). Dnes si podrobněji rozebereme variantu složení PC vlastními silami. Je to výhodnější z důvodů finančních a někdy i z důvodů větší volnosti při výběru jednotlivých komponent. Zmiňuji zde "někdy", protože jsou firmy, které vám postaví PC přesně podle zadaných požadavků a někdy i poměrně levně. Když už se ale rozhodneme, ať už koupit nebo postavit PC, měli bychom vědět podle čeho vybírat komponenty.

Začněme obecně. U skoro všech hlavních komponent platí, že vždy se platí za to nejlepší více než je třeba. Proto je dobré volit zlatý střed. Pokud jste zastánci názoru "koupím to nejlepší co je a ono to alespoň chvíli vydrží" neděláte u PC dobře (teda alespoň pokud nejste milionáři :-) ). Toto tvrzení bych zdůvodnil tím, že ani ten nejlepší počítač nevydrží být dost výkonný moc dlouho. Proto je mnohem lepší koupit PC s dobrým poměrem cena/výkon a třeba za rok, dva i více podle potřeby, vyměnit hlavní komponenty jako desku, procesor, paměť RAM, grafickou kartu a popř. méně častěji i harddisk.

Do čeho se tedy vyplatí investovat? Vyplatí se to vůbec? Ano, investovat se vyplatí hlavně do dobrého monitoru, zdroje popřípadě myši, klávesnice nebo zvukové karty a harddisku. Zdůraznil bych ten monitor, protože tím investujete opravdu dobře. Investice do monitoru se vám vrátí hned dvakrát a to na vašich očích a na tom, že monitor stárne asi nejpomaleji a není třeba jej tak často měnit. Obdobně je to z myší a klávesnicí (téměř nestárnou). Pokud jde o harddisk sice podléhá rychlému vývoji, ale zase si ho můžete nechat a k němu přidat nový, což např. u procesoru nejde. Co se zvukové karty týče, pokud si koupíte nějakou novější kartu, tak také neprohloupíte, protože se vyvíjí celkem pomalu až na občasné skoky viz SB LIVE!

To by jsme měli za sebou méně obměňované komponenty a teď se vrhneme k jádru problému. Jak vybírat ty rychle zastarávající? Myslím, že dobrým pravidlem je podívat se do aktuálních ceníků na cenové skoky. To znamená, že když se cena zvyšuje u několikatisícové komponenty po stokorunách za lepší výkon, je lepší volit tu vyšší cenu. Naopak, když cena najednou u stejného nárůstu výkonu naroste např. o tisíc korun, je již lepší volit tu levnější variantu. Takto většinou poměrně dobře zvolíme komponenty cena/výkon. Samozřejmě, že to neplatí vždy, ale pokud se nevyznáte v jednotlivých komponentách a v jejich rozdílech ve výkonu, je toto asi nejlepší cesta. Dále je dobré si uvědomit na co se PC bude využívat a volit komponenty podle toho. Pokud třeba chcete herní PC je dobré si připlatit v rámci cena/výkon. Pokud PC bude sloužit převážně na psaní a podobnou práci, stačí i levnější komponenty až na monitor! Dále je zde otázka, jak jsme zdatní při montáži a následném ladění. Když počítač sotva složíme, měli bychom koupit kvalitnější komponenty, protože by se nám mohlo stát, že nebudou spolupracovat a my si nebudeme vědět rady co s tím. Jiná situace je pokud víme co kde vyměnit, když něco nejde a nebo jak odstranit problémy se špatnými ovladači. Pokud se považuje za znalce problematiky, není také na škodu, pokud sledujeme vývoj, počkat si na uvedení novinek, protože poté se výrazně snižuje cena tím pádem starších komponent (bývalých novinek). Po vymezení všech těchto kritérií, si můžeme zvolit komponenty nám vyhovující, nebo se ještě rozhodnout pro koupi hotového PC. Ať již zvolíte jakkoli doufám, že se vám vaše volba povede a budete s novým PC spokojeni. Hodně štěstí při výběru.