Home


  Nejmenší a nejrychlejší tranzistor od Intelu

PCmagic / 19.6.2001 / Tento článek byl uveden na ZIVE

Firma Intel potvrdila, že v laboratořích vyrobila nejmenší tranzistor na světě, který má navíc rychlost 1000x vyšší, než současné nejrychlejší procesory.

Rozměry tranzistoru jsou fascinující. Ten má rozměr pouhých 80 atomů a je vyroben 0,02mikronovou technologií (neboli 20 nanometrů, což je zhruba 10.000x tenčí, než lidský vlas). Do praxe však tato technologie nemá být uvedena před rokem 2007. Procesory budou mít 25x větší rychlost, než současné procesory Intel Pentium 4. Jejich napájecí napětí bude pod jeden volt. Tyto informace potvrdil ředitel vývoje komponent Gerald Marcyk.

Živě komentuje: Dnes se procesory běžně vyrábí 0,18mikronovou technologií (AMD Athlon/Duron, Intel Pentium Celeron/III/4/Xeon). Nové procesory jako VIA C3 nebo procesor Intelu s kódovým názvem Tualatin používají 0,13mikronovou technologii. Nyní se vedou poměrně bouřlivé debaty jak přetaktovat současné procesory na 2 GHz nebo který výrobce procesorů uvede tento takt dřív. Vývoj se však nezastavil a tento úspěch Intelu to jen potvrzuje.

Pravidelně po několika letech se objeví spekulace, zda ještě lze integrovat na vyšší a vyšší úrovni. Argumentuje se fyzikálními hranicemi. Pochopitelně nikomu nevadí, že první teoretické stropy již byly dávno překročeny a úspěšně byly překročeny další. Pokud vezmu tvrzení pana Marcyka jen jako otázku frekvence, tak při 25násobném zvýšení taktu ze současného stropu Intelu 1,7 GHz rázem dostaneme 1,7 x 25 = 42,5 GHz! Takový takt si dnes nedovedeme ani představit. To ale není na škodu. Před nějakými šesti lety jsme si nedovedli představit pokořenou hranici 1 GHz. Dnes ji překračují procesory s cenou hluboko pod deset tisíc korun a již se blížíme k frekvenci 2 GHz. Proto buďme optimisty, vždyť díky tomu budou rychlejší i aplikace, které jsou více a více náročnější.