Home


  Příběh problémů s nForce2

PCmagic / 13.7.2003 /

Čipset nForce2 je jedním z lepších o čemž vypovídá také to, že si ho umístilo do svých desek mnoho výrobců jako např. MSI, ASUS, ABIT a další. Při jeho vydání mi dokonce připadal jako nejlepší volba, proto jsem si ho také hned pořídil. Vlastním verzi od Microstaru a to K7N2G-ILSR, jejímiž obrázky jsem také proložil tento článek, aby to nebyl holý text. Teď bych tu mohl popisovat její výkon, výbavu a podobně, ale to si necháme do jiného článku, který už mám v plánu dlouho napsat, ale stále se mi nedostává času. Dal jsem přednost tomuto článku před zmiňovaným, protože si myslím, že odlehčí mnohým ztrápeným čtenářům. Mám na mysli ty, jež neví proč se chová jejich PC tak divně. Takže pokud vlastníte desku s nForce2, padají vám hry, restartuje a zamrzá vám počítač, je tento článek právě pro vás.

Když jsem si koupil tuto desku byl jsem nadšen, což mi však záhy zkazilo pár dní testování, poté pár dní reklamací a po 3 měsících totéž znova. Tak nyní již k jádru pudla. Objevil jsem u své desky 2 zásadní problémy. První reklamaci jsem podnikl z důvodu nehratelnosti her a nespustitelnosti 3Dmarku2001. Nejdříve jsem desku sám otestoval a přemýšlel, co to tak znepříjemňuje můj život. Měl jsem poprvé nainstalované WinXP, takže jsem nejdříve hledal problém zde. Myslel jsem, že si Windows jen nerozumí s hrou. Když jsem ale zkusil her více a nefungovala bez chyby žádná z nich, došel jsem po padání 3Dmarku2001, vadných fragmentech ve filmech k závěru, že to bude hardwarový problém. Po vyloučení procesoru, disku mi zbyla deska, grafika a paměť. V jednom z testů se stále vyskytovaly chyby v grafických(2D) operacích a operací z pamětí. Bylo mi divné, že by bylo závadné obojí najednou a došel jsem k názoru, že je to způsobené pravděpodobně pamětí. Nezmínil jsem se, že tato deska má integrovanou Geforce 4 MX a sdílí paměť RAM. Vyšel jsem tedy z toho, že chyby paměti způsobují i chyby grafiky. Otestoval jsem paměť Memtestem a neobjevil chyby, což bylo divné. Trvalo to už nějaký den, došli mi nervy testovat komponenty bez možnosti výměny za jiné paměti a podobně. Napadlo mě co se budu trápit já(technici v krámě mají větší možnosti na HW než já), když mám vše nové a v záruce. Poslední z mých závěrů byl že je vadná deska a to přímo její grafická část nebo paměťová. Odnesl jsem desku do krámu, kde jsem jim sdělim vše co jsem zjistil za ty dny trápení. Řekli mi, že provedou testy. Přišel jsem hned druhý den. Bylo mi sděleno, že stále testují. Následující den jsem se dozvěděl, že je to nekompatibilita pamětí s deskou. Samozřejmě jsem koupil paměti jinde než desku a oni se zdráhali měnit desku, že to nepomůže. Takže jsem vrátil plně funkční paměti s tím, že jim nic není, ale nechodí s deskou. Naštěstí jsem paměti koupil v obchodě, kde kupuji vše a nemívám problémy s reklamacemi. Litoval jsem jen toho, že to byl 1GB Major Brand a v obchodě, kde jsem koupil desku mi prodali za skoro stejnou cenu o 14 dní později 512MB Hynix. Chtěl jsem si být jist, že to bude fungovat a popř. mi je vymění. Bylo mi totiž oznámeno, což je důležitě pokud si teprve kupujete paměti, že z jejich testů to vypadá na nekompatibilitu s čipy Samsung. Doporučili mi Nanya, Hynix nebo Kingston, na nichž oni neměli čipy Samsung a otestovaly je. Myslel jsem, že problém je vyřešen. Ale štvala mě troufalost výrobců vypustit na trh něco co spolu nespolupracuje a to ještě takové značky.

Po asi 3 měsících ovšem začali hry nejdříve vypadávat bez důvodu do Windows, později se resetoval počítač a nakonec zamrzal tak těžce, že po restartu zatuhl hned znova. To už mě dopálilo. Zase jsem testoval možné i nemožné, ale nic jsem nenašel. Nechtěl jsem se vzdát, přece nejsem běžný uživatel :-) Když 3Dmark2001 proběhl bez chyb, byl jsem překvapen. Takže to chodí jen to mrzne vypadalo to jako přehřívání procesoru. Jenže já ho ještě nestihl přetaktovat. Byla mi sice divná teplota 65°C pro můj Athlon XP2000+ (jadro Thoroughbred), chladič Spire FalconRock II, ale to byl jeden z menších problémů. Přišel jsem na to, že je to způsobeno chybou biosu a po přeflashování na verzi 1.4 byla teplota v průměru 45°C. Což mě utvrdilo v tom, že procesor se nepřehřívá (má vydržet i 80°C). Tak ale kde najít něco, na čem aspoň demonstrovat problém. Napadlo mě zkusit nový 3Dmark2003 a bylo to. Vypadl do Windows po načtení testu. To už jsem testoval na čerstvě přeinstalovaném Windows, abych se ujistil, že to není jen nestabilita Windows. Takže když jsem zjistil aspoň padání 3Dmarku2003, šel jsem reklamovat. Přišel jsem zase druhý den a ptal se. Dozvěděl jsem se, že se to po nainstalovaní nějak seklo a že to ještě neotestovali. Tak jsem volal za týden, protože jsem měl jet do města, kde jsem to koupil. Bylo mi řečeno, že 3Dmark2001 běhá v pořádku, což mě nepřekvapilo. Byl jsem připraven a sdělil jsem technikovi, aby zkusil 3Dmark2003. Volal jsem druhý den a dozvěděl se, že mu to dělá větší kousky než mě. Prý zkusí ještě to samé na nové desce. Další den mi řekl, že to dělá i na té nové, že je to drivery. To mě dostalo. Takovou dobu jsem byl bez PC kvůli ovladačům, které jsem navíc instaloval nejnovější od MSI. Řešení problémů 3Dmarku2003 a zmíněné nestability vyřešili drivery přímo od NVIDIE a to od verze 2.41 pro čipset nForce2. Ty jsem marně sháněl u NVIDIE na níž nefungovaly ani odkazy. Stáhl jsem je z LEVI. Dočetl jsem se na ně, že můžou být problémové a to i novější verze 2.42. To se mi také potvrdilo. 3Dmark2003 sice běží bez problémů, ale např. Colin mcRae Rally III mi padal po načtení sektoru. Po konzultaci přes email z technikem, jsem se rozhodl počkat na nové ovladače. Ještě mi doporučoval zkusit najít patch na zmíněnou hru.

Na konec bych rád vyjmenoval problémy, které jsem ještě neřešil. Takže PC se mi chová divně při startu Win98(vypne se na chvíli monitor). Choval se mi nějak divně externí modem, pod win98 mi vůbec nestahoval data po připojení(moc jsem to neřešil-nevím zda je to deskou, pod winXP bez problémů jede)-nezkoušel jsem nové drivery na win98. Instalace Win XP mi několikrát zamrzla hned na začátku při spuštění(zdá se mi to nějak záludné, na to aby to dělaly ovladače, mi to připadá moc brzo). Teď budu čekat na nové ovladače a uvidíme jestli se vyřeší to vyskakování. Dále bych rád upozornil, že jsem to sice vše zjistil u desky od MSI, ale vzhledem k tomu, že ovladače jsou od NVIDIE pro všechny desky s nForce2, tak si myslím, že podobné problémy budou i u ostatních výrobců. Na závěr bych řekl, že vás tento článek nemá odradit od koupě desky s nforce2, ale pomoci při případných problémech. Neodrazuji vás, protože ostatní čipsety mají také své neduhy a nikdo vám nezaručí bezproblémovost.

Pokud narazíte na nějaký problém s tímto čipsetem, nebo pokud jste vyřešili něco z výše uvedených problémů, pošlete mi to na email pcmagic@seznam.cz. Já to zde zveřejním.