Home


  Ceny pamětí u dna

PCmagic / 19.6.2001 /

V poslední době ceny pamětí klesají níže a níže a dno cen je v nedohlednu. Denní pokles cen pamětí je nyní zhruba 2,5 procenta. Paměť 128MB/PC100 DIMM lze nyní koupit pod 1000 Kč. Možný růst cen je možné předpokládat v druhé polovině roku s uvedením Windows XP, nové herní konzole a také se zřejmě oživí světová poptávka po počítačích. Cenu také tlačí dolů téměř pirátská výroba pamětí v některých továrnách, kde se montují moduly z nekvalitních záměrně jinak značených modulů - cena je pak nižší, spolehlivost ale minimální.

Proto je lepší s koupí pamětí počkat neklesne li ještě cena a ušetřit tak za velmi krátkou dobu několik desítek korun. Z tohoto důvodu také při prvním zvýšení cen, začnou paměti všichni kupovat, aby stihli nižší ceny a se zvyšující se poptávkou pude také cena pamětí nahoru.

V současné době jsou ale paměti již tak dole s cenou, že si je kupujete bez velkého přemýšlení. Větší množství paměti se také ukazuje často jako vhodnější způsob zrychlení počítače díky své ceně. Ale zde může nastat problém, protože operační systémy na jádru Windows 9x, tedy od Windows 95 do Windows ME mají s větším množstvím paměti problémy, konkrétně při více než 512 MB paměti se odmítnou nastartovat. 384 MB je pro tyto systémy rozumné maximum.