Home


  Pascal snadno a rychle - část 3.

Denzel / 14.4.2002 /

V dnešním pokračování se budeme zabývat opět programovou jednotkou Crt. A probereme si některé další příkazy, které si hned osvojíme na příkladech.
Byl bych rád, kdybyste pokud máte zájem o tuto výuku Pascalu i nadále, mohli poslat e-mail, kde jako předmět uvěďte "pascal" a odešlete na mejl helpmagic@centrum.cz děkuji.
Rozhodnete tím o pokračování tohoto výukového miniseriálu. Z tohoto důvodu bude dnešní pokračování hodně krátké a podle vašich mejlů se rozhodne o jeho další budoucnosti. A nyní již k výuce.


Posledně jsme si ukázali jak napsat text na obrazovku,jak změnit barvu textu a jak nechat text zobrazen doté doby dokud nestisknete Enter. Dnes budeme pokračovat a teď si ukážeme jak změnit i barvu pozadí.

Program priklad6;
Uses crt;
Begin
  Clrscr; {smaze obrazovku}
  TextBackground(0); {zmeni barvu pozadi na cernou}
  TextColor(7); {zmeni barvu textu na bilou}
  Write('Ahoj jak se mas?'); {na obrazovce vypise text, pozadi textu bude cerne}
  Readln; {ceka na stisk Enter, cte vstup z klavesnice}
End.

Příkaz textbackground mění barvu pozadí.V závorce se udává buď číslo barvy jako je tomu u příkazu textcolor nebo se barva zadá anglickým slovem v našem případě black = černá. Můžete tedy nezávisle na barvě textu měnit i barvu pozadí. Ukážeme si ještě jeden příklad, kde nejprve napíšeme bílý text na černém pozadí a poté černý text na bílém pozadí.

Program priklad7;
Uses crt;
Begin
  TextBackground(0); {nastavi cerne pozadi}
  TextColor(7); {nastavi bilou barvu textu}
  Clrscr; {smaze obrazovku, cela obrazovka bude cerna viz.TextBackground}
  Write('Ahoj jak se mas?'); {text bude napsany bile viz.TextColor}
  TextBackground(7); {nastavi bile pozadi}
  TextColor(0); {nastavi cernou barvu textu}
  Write('Ahoj jak se mas?'); {text bude napsany cerne viz.TextColor}
  Readln;
End.

Všimněte si jedné důležité věci. Pokud nejdříve provedeme nastavení barvy pozadí (TextBackground) a poté dáme příkaz Clrscr. Smaže se celá obrazovka a bude mít barvu pozadí tj. to co je uvedené v TextBackground. Pokud ovšem chceme aby pozadí zůstalo stejné a měnilo se pouze pozadí pod napsaným textem tak to uděláme opačně, že nejdříve provedeme příkaz clrscr a poté nastavíme barvu pozadí viz. Priklad6

Tak to je pro dnešek vše a nezapomeňte poslat mejly pokud chcete pokračovat dál ve výuce jazyka Turbo Pascal.