Home


  Přechod mezi procesorem a chladičem

PCmagic / 22.6.2001 /

Problém je asi takový: Pokud připevníte pasivní chladič na procesor doléhající plocha chladiče na něj je kvůli nerovnosti plochy chladiče (zvlášť hliník je materiál náchylný k odštípnutí) kolem 5-10% jeho plochy.


                  (Asi 25 x zvětšeno)
Nerovnost povrchu
To se jeví k malinkatým nerovnostem v nichž vznikne asi 0.02-0,005mm vrstva vzduchu zanedbatelné, ovšem vzduch který neproudí je špatný vodič (asi 0.025W/mK). Pokud nechcete přetaktovat procesor, nebo nemáte problémy s odvodem tepla z procesoru z jiných důvodů asi toto nevyužijete. Ale pokud ano jak to řešit? Je více řešení jedním méně účinným je použití tepelněvodivých podušek s polotuhým materiálem typu PCTC. Ten je na chladičích většinou ve formě růžových čtverečků přikrytých folii. Materiál PCTC sice procházejícím teplem změkne, stále však zůstává polotuhou hmotou s vysokou viskozitou.
Povrch s poduškou
Druhým mnohem lepším způsobem je použití tepelně vodivé pasty - šedé s kysličníkem hliníků, bílé s kysličníkem zinku (tyto příměsi jsou možným "plnivem" pasty) nebo průhledné na bázi silikonového tmelu. Tepelně vodivá pasta má mnohem menší viskozitu, a proto vytvoří mnohem menší vrstvu a vyplní mnohem lépe (téměř dokonale) mikrokapsy.
Povrch s pastou
Menší vrstva také lépe převede teplo, protože i sebelepší pasta nemá, tak dobrou tepelnou vodivost jako měď nebo hliník.Pokud jste ovšem bohatí a chcete to nejlepší je tu:


Arctic Silver gel II

Zde jsou jako plnivo teplovodivé pasty místo méně vodivých kysličníků použity mikronové částečky čistého stříbra, jež je vynikajícím tepelným vodičem. Povrch s Arctic Silver gel II
Pasta se dodává v dávkovací stříkačce s náplní 3g (důvodem je vysoká cena stříbra a tím i pasty) pod názvem Arctic Silver II LLC - k nám ji pak dováží firma TNTrade. Tepelná vodivost pasty je neuvěřitelných 8.0 W/Km .
Tuba
Pasta obsahuje od 72 do 82% stříbra o čistotě 99.8% Samotná pasta vypadá asi takto:
Pasta
Pasta je, narozdíl od jiných ("silver /copper based" typů), optimalizovaná pro vedení tepla a ne elektřiny (pokud by se dostala na kontaktní pole nemělo by dojít k tragedii). Tato pasta má zcela jiné vlastnosti, než mají ostatní používané typy. Vysoký obsah mikronóvého stříbra se podílí na tom, že se pasta chová jako superextrémně měkká stříbrná tuha (samozřejmě s uhlíkem nemá moc společného). Pasta docela špiní a při práci s ní musíte být velmi opatrní.

Tip: Pastu je nejlépe vytlačovat ze stříkačky velmi opatrně jinak by se vám mohlo stát, že se chvíli nic neděje a hop máte 1/4 pasty na procesoru. Osvědčilo se pastu po povrchu neroztírat prstem ale např. telefonní kartou.

Na procesoru vypadá pasta takto:
Pasta na procesoru
A na chladiči se projeví takto:
Pasta na chladici
Pasta sníží teplotu procesoru o 2 až 6°C. Je žádoucí tam kde je třeba tepelná stabilita procesoru. Tato pasta opravdu funguje a až na její vysokou cenu cca 500 Kč bez DPH (ovšem pasta není jen na jeden procesor a cena na jeden "natřený procesor" je asi 20-25Kč) ji doporučuji.