Home


  Přepěťová ochrana + ATX

PCmagic / 3.2.2002 /

Přepěťová ochrana je velmi dobrá věc zvláště u počítačů. Následky přepětí mohou být pro počítač smrtelné. Myslíte, že se vám to nemůže stát? Ale může. I když si myslíte, že u vás nemá přepěťové rázy co vyvolávat, tak to není tak úplně pravda. Takový ráz se k vám totiž může dostat i z velké vzdálenosti. V trafostanicích u měst nejsou přepěťové ochrany a tudíž žádná ochrana proti přepětí, ale nepleťte si přepěťovou ochranu s bleskojistkou ty tu samozřejmě jsou. Protože není napětí ideální je dobré pořídit si přepěťovou ochranu. I v případě důvěry v odolnost vašich součástek, by se vám koupě přep. ochrany vyplatila a to z důvodů delší životnosti součástek popř. přístroje. Přep. ochranu lze totiž využít u jakéhokoli zařízení, které chceme ochránit před přepětím. Existuje mnoho druhů přep. ochran ať ve formě prodlužovaček nebo adaptérů do zásuvky. Volba je na vás, každý výrobce popř. obchod uvádí specifikace a popis. V kameném obchodě vám jistě i poradí, jaká bude vhodná přep. ochrana podle účelu použití. Já osobně jsem si vybral přep. ochranu + ATX, která měla sloužit k ochraně PC a jeho komponent. Je v podobě prodlužovací šnůry o 5 zásuvkách z nichž 1 je řídící. Jak to funguje? Jednoduše :-) Do zásuvky označené jako řídící zapojíte přímo šnůru od zdroje PC a podle odběru této zásuvky se vypínají a zapínají zbylé zásuvky. Je to velmi výhodné pokud máte zároveň ATX zdroj. Např. při poslechu hudby před spaním, by po naprogramovaném vypnutí počítače zůstali zapnuté reproduktory, což v případě větších soustav je někdy i hlučné a s ATX ochranou bez problémů řešitelné. Nebo si můžete naprogramovat denní vypnutí a počítač již nikdy nepoběží déle než je určeno a všechny komponenty jako např. modem se vypnou s ním. A toto vše je obsaženo v jedné prodlužovačce. Tu co mám já, by jste měli najít na http://www.com4.cz u firmy COMFOR.

POZOR :

Zjistil jsem, že se může stát nepříjemná věc a to, že šňůru zapojíte a ona pravděpodobně funguje jak má, ale při vypnutí počítače a jeho komponent se po nějaké chvíli začnou projevovat zajímavé pulsy. Zásuvky přípojných zařízení se vždy po chvíli (např v intervalu 5 min) na krátkou dobu zapnou. To je velmi nepříjemné, protože se stále vypínají a zapínají zařízení v nich připojená.

Pravděpodobně je to způsobeno větším odběrem počítače (např. se asi zahřeje po té chvíli relé a sepne a tak to jde dokola), ale i tak je to divné a nepříjemné . Ale to vycházím ze zkušeností na mém PC a jednom zakoupeném kusu, takže to klidně může být vada tohoto kusu. Je však možné, že tyto zařízení nejsou dimenzována na velké odběry nových PC :-(
Nebo je to způsobeno podpětím, které tyto ochrany (pokud to není u nich uvedeno) nevyrovnávají. Dodavatel mi sdělil, že by to mohlo být mým zdrojem. Ale zdá se mi to nepravděpodobné. Po výměně kusu se to trochu zlepšilo, ale neodstranilo. Myslím, ale že to bude tím podpětím. Všiml jsem si totiž, že ochrana sepíná při sepnutí mrazáku, který pravděpodobně vyvolává dočasné podpětí. Škoda, že výrobce na to nepamatoval. Jinak je tato ochrana dobrá. Ještě mi nic nevyhořelo :-)

Lepší alternativou jsou záložní zdroje, ale také jsou dražší a větší, i když většinou vyrovnávají i podpětí a chvíli po výpadku proudu PC ještě zásobují.Pro ty, kteří nemají programy pro automatické vypnutí PC, zde uvádím soubor vyp.bat. Jeho použití je jednoduché. Zkopírujte si ho na libovolné místo a poté v plánovači úloh, jež je součástí Windows přidejte novou úlohu. Zvolte procházet a najděte soubor vyp.bat a dále již postupujte podle vašich specifikací času (kdy chcete PC vypnout). Ještě je vhodné po přidání této úlohy, ve vlastnostech nastavit - probudit pro provedení úlohy, časový limit nečinnosti a ukončit úlohu přestane li být počítač nečinný. Ale i přes tyto nastavení je lepší tuto úlohu nastavit na dobu, kdy již s počítačem nebude nikdo pracovat, protože ukončení Windows proběhne BEZ JAKÉHOKOLI DOTAZOVÁNÍ a mohli by jste přijít o rozdělanou práci !!! V případě práce v nastavenou dobu je lepší plánovač úloh dočasně pozastavit.