Home


  Jak rozmístit počítač

PCmagic / 4.6.2002 /

Každý kdo si koupí nový počítač, musí rozhodnout kam položit monitor, kam bednu a kam spoustu přídavných zařízení. Zdálo by se, že to není žádný problém. Ale opak je pravdou. Pokud máte v úmyslu trávit u počítače více času, měli by jste také dbát na ergonomii. Co to znamená? To znamená, že by jste si měli aspoň trochu promyslet, kam a jak co umístit, aby jste později netrpěli např. únavou nebo bolestí krku či zápěstí. Není to ale zase tak těžké, je třeba u toho jen trochu myslet na pohodlí a zátěž jednotlivých částí těla.

Tak začněme třeba monitorem. Pokud by jste nad jeho umístěním vůbec neuvažovali, umístili by jste ho např. přímo na desku stolu. Je na tom něco špatného? Nemusí nutně být, pokud umístění na stole odpovídá naší úvaze. Takže na co myslet? Neměli bychom zapomenout na krk a oči. Monitor by měl být umístěn asi tak, aby nebyl ani moc vysoko ani moc nízko. Měl by být v rovině vašeho přímého pohledu. To ovšem většinou po umístění na desku stolu nesplníte. Takže je dobré monitor něčím podložit, umístit ho na nějaký vhodný podstavec nebo posuvné rameno. Někdy se monitory umisťují nesprávně také tak, že při pohledu na něj musíte mít natočenu hlavu ať již doleva či doprava. To také není dobré. Proč? Tak si to zkuste, takto sedět delší dobu s otočenou hlavou a uvidíte jak vás bude bolet krk. Takže když to shrneme, monitor by měl být přibližně umístěn ve výšce očí a bez potřeby pootáčet hlavou při pohledu na něj. Co se týče očí, jejich zátěž snížíte koupí kvalitního monitoru. Jeho obnovovací frekvence by měla být optimálně alespoň 80 Hz či více. U vyzařování platí čím méně tím lépe.

Dále bychom si měli něco říci o klávesnici. Co zde dodržet? Zde se musí hledět, aby zápěstí nebylo ve vzduchu. Proto by klávesnice neměla být moc vysoká, nebo by před ní měla být umístěna ergonomická podložka pod ruce, aby se o ni mohlo zápěstí pohodlně opřít. Tím bychom měli omezit potřebu, držení zápěstí ve vzduchu. Také je celkem dobré, položit si i předloktí, což se ovšem již hůře realizuje zvláště v kancelářích na malých stolech.

Pokud jde o myš, zde bychom měli dát na svůj pocit. Myš která nám dobře padne do ruky a má dobrá tlačítka, by nám neměla dělat problémy.

Jak naložit z počítačovou bednou? Zdálo by se to celkem jedno. Je pravda, že na bolení některé části těla by umístění nemělo mít vliv, ale je dobré ji položit blízko, aby bylo pohodlné do ní vložit CD nebo disketu a nebylo třeba se kvůli tomu zvedat. Většinou se umisťují vedle pod stůl.

Co se týče ostatních zařízení, většinou nejsou tak využívána. Takže spíše jen v rámci pohodlí je dobré je umístit na dosah, aby se s nimi pohodlně manipulovalo. Zapomínat by se nemělo ani na pohodlnou židli či křeslo.

Všechny tyto úpravy by měly vést k menší zátěži při používaní počítače a odstranit případné bolesti způsobené jeho používáním. Proto je dobré, pokud je to možné a nechceme se moc zaobírat s úpravami, koupit např. speciální stůl na počítač. Ale pozor na to, aby vám tento stůl vyhovoval, ne všechny speciální stoly musí být ergonomické. Hlavní podmínky jsou na vás (každý jsme jiný) a vašich pocitech, protože i menší nepohodlnost při začátku dlouhé práce se může proměnit v nepříjemnou bolest. Je zde podstatná délka práce, a proto by se neměly tyto úpravy podceňovat např. u sekretářek, které se celý den nehnou od počítače. Je pravda, že na svou práci nepotřebují tak výkonné počítače, ale zase by jejich zaměstnavatelé měli více investovat do ergonomie. Přeci jenom taková bolest nebo únava zápěstí, krku nebo jiné časti těla, vám dokáže znepříjemnit život a tím i zhoršit pracovní výsledky. Tím bych ovšem nechtěl podcenit tyto úpravy např. v domácnosti. Doma lidé také někdy prosedí hodně času u počítače (např. já :-) ). Přeji vám bezbolestnou práci a zábavu s vaším počítačem.