Home

banner

  Rozhraní Serial ATA

PCmagic / 11.7.2001 /

Serial ATA je rozhraní které by se mělo objevit na konci tohoto roku a začátkem příštího roku. Toto rozhraní bude zcela něco jiného než na co jsme doposud zvyklí.

Tak začněme přenosovou kapacitou, která by měla začínat na 150 MB/s, posléze by se měla vyhoupnout na 300 MB/s a v plánu je i 600 MB/s. Dále je zde způsob připojení, který dozná více změn. Jednou z nich je kulatý kabel s 8pinovou koncovkou (podobný kabelu od PS/2 myši) místo 80žilového plochého kabelu. Díky tomu by se měla zlepšit cirkulace vzduchu v bedně. Další změnou na připojení je, že se již nebude rozlišovat "master" či "slave" a to díky technologii Star topology, u níž bude z jednoho místa na desce vycházet několik kabelů na každém z nichž bude umístěno jen jedno zařízení.

Všechny tyto změny se mi zdají být krokem ku předu, ovšem jsem zvědav, jak to bude ze zpětnou kompatibilitou starých disků? Budou na deskách oba způsoby připojení, jak přes 80 pin kabel pro staré disky, tak přes Serial ATA pro nové? Nebo přijdeme o možnost připojit si starší disk např. při upgradu desky? Možností by byla také redukce. Pokud ale toto rozhraní bude příliš odlišné, nemusí redukce existovat. No, tyto otázky snad vyřešily výrobci již za nás a my při koupi nové desky, z ní budeme mít snad jen radost. Jen si na ni a na nové harddisky ještě musíme nějaký ten čas počkat.