Home


  Softwarové servery v ČR

dcch / 4.2.2002 /

Slunečnice
Provozovatelem Slunečnice je společnost Internet Info, s.r.o., která je vydavatelem populárních serverů Lupa, Měšec a Palmserver a provozuje i zábavní servery Burza.cz a Hokejka. Slunečnice oplývá slušným designem, ale hlavně přehledně dělenými sekcemi, mezi které patří webdesign, Multimedia, drivery, utility aj. Vyhledávání je udělané kvalitně a patří k dalším plusům serveru. Za zmínku stojí i to, že server obsahuje obchod, takže software co není freeware, lze zakoupit. Těžko hledat větší nedostatky, takže Slunečnice se stává sice těsně, ale přesto vítězem testu.

Stahuj
Server Stahuj.cz je provozován pod hlavičkou společnosti MITON CZ, s.r.o., která je zaměřena na poskytování profesionálních internetových řešení. Stahuj.cz je vlajkovou lodí v zatím malé rodině vlastních projektů společnosti. Mezi dalšími stojí zcela jistě za zmínku úspěšná hostingová služba Stable.cz a server Wallpaper.cz. Sekce jsou rozděleny také velice přehledně podobně jako u Slunečnice, sekce jsou si velmi podobné, což se dá čekat. Design bývá věcí názoru, ale zdá se mi, že jej má o chlup lepší než Slunečnice. Naproti tomu vyhledávání se mně nezdá tak přesné. Nevím možná zadávám špatně dotazy, ale na Slunečnici mě to na ten samý dotaz vyhledalo program, z čehož vyplývá buď špatné vyhledávání nebo absence určitých programů. K serveru ovšem patří i magazín o softwaru, přinášející různé novinky apod. To je chvályhodné, ale přeci jen v tomto článku jde o možnosti downloadu. I zde je možnost software registrovat nebo zakoupit. Druhé místo má Stahuj zaslouženě a dost možná nebude trvat dlouho a Slunečnici předčí.

Studna
Třetí příčku získává studna, je celkem daleko od předchozích serverů. Design je hodně zastaralý, i když je nedávno změněný :-). Vyhledávání je celkem slušné. Programy jsou i zde rozděleny do sekcí, ale sekce jsou jiné. I zde je programů hodně, takže není žádný problém zajít sem.

Softserver
Bramborovou medaili dostal softserver, který nemá zrovna hezký design, což sice napravuje dobrým obsahem českých a slovenských programů, zahraniční neobsahuje. Vyhledávání je vcelku spolehlivé, ale web nemá zas tak moc programů, aby to bylo využitelné pro přebírání více programů.

Queer research
Poslední příčku získává qr, ale rozhodně ho neberte jako špatný web, prostě jsem testoval jen 5 stran, takže někdo musel být poslední, kromě toho jsou i další servery, takže může být poctěn, že se do žebříčku dostal. Design webu je velice pěkný, ale najít určitý program lze jen s vyhledáváním a žádné členěné sekce zde nejsou, aspoň myslím :-), rozhodně je ale aktuální s denní snůškou několika programů.

Minirozhovor s Tomášem Filípkem (vedoucí projektu Slunečnice.cz): Anketa:
dcch: Jak dlouho už server vlastně existuje?
Tomáš Filípek: První oficiální spuštění Slunečnice bylo 12.4.2000.
dcch: Kolik lidí čítá tým pracující na Slunečnici?
Tomáš Filípek: V podstatě se jedná o týmovou práci většiny zaměstnanců firmy Internet Info s.r.o. a několika externistů, počet se pohybuje tak od 5 -12 podle aktuální potřeby.
dcch: Kolik je vlastně na Slunečnici souborů?
Tomáš Filípek: V současné době je na Slunečnici něco málo přes 3500 souborů.
dcch: Chystáte do budoucna nějaké překvapení pro návštěvníky (jiný design, nové rubriky...)?
Tomáš Filípek: Připravujeme mnoho různých vylepšení a na základě přáni návštěvníků i některé převratné změny, které by měly zjednodušit práci se Slunečnicí, vyhledávání i orientaci v katalogu atd. Tyto změny se již brzy začnou na Slunečnici projevovat.
dcch: Děkuji za tento mini rozhovor a přeji hodně úspěchů do budoucna.