Home


  To musím mít - TClockEx

PCmagic / 18.4.2002 /

Dnes si představíme program, jehož funkce se jistě hodí každému. Jistě se vám již někdy stalo, že vás zrovna zajímal aktuální přesný čas, datum, den nebo snad týden v roce. A pokud vás tyto informace nezajímají, tak tento program vám nabízí i zcela něco jiného. Co? To je prosté, každého někdy zajímalo, jak je jeho procesor či fyzická paměť RAM právě vytížena. Ovšem spuštění si nějakého programu na zobrazení těchto údajů je buď zkreslující, nebo vás zajímají tyto informace ihned a vy jste s tím ani nepočítali. To se stává mě :-) Všechny tyto požadavky splňuje program s názvem TClockEx. Popíšeme si přesněji co vlastně umí.

Začněme jeho vylepšením hodin ve Windows. Standardně vidíte jen hodiny a minuty. TClockEx vám umožní absolutní volnost v nastavení formátu času a datumu. Nejen že je tu možnost přidat sekundy, ale ještě si můžete změnit zcela podle libosti formát zobrazení a přidat třeba datum.

TClockEx

To není vše, TClockEx vám umožňuje zobrazit tyto údaje v libovolném fontu s libovolnou barvou textu i s libovolně barevným pozadím. A aby toho nebylo málo, tak je zde funkce zobrazení textu po najetí myší na hodiny. Já osobně si nechávám zobrazovat komplexnější formát času a data včetně týdnu v roce.

TClockEx

Jak na tyto změny? Jednoduše. Stačí pouze nainstalovat TClockEx a stiskem pravého tlačítka na zobrazeném čase, vyvolat nabídku, kde si zvolíte " TClockEx Properities … " Zde si vše již jen vyberete.

TClockEx

Tlačítko " Format Elements … " slouží k výběru formátů jednotlivých voleb. V tomto menu je také položka " Sample formats " , pod níž se skrývají některé standardní volby formátů času a data popřípadě vytížení PC. S tím si již každý jistě vyhraje podle libosti, jen bych ještě řekl, že lze tyto údaje i kombinovat a oddělují se dvojtečkou. Pokud si přejete dopsat do tohoto formátu vlastní text, zapište jej mezi apostrofy. Obdobně je to u zobrazení textu po najetí myší. Jen se musíte přepnout do druhé záložky " Tooltip/Copy , kde si také lze zvolit, co se má kopírovat do schránky, pokud tuto možnost využijete. Neméně podstatnou funkcí je zobrazení jednoduchého kalendáře, které si lze například nastavit na zobrazení po jednom stisku na hodinách.

TClockEx

Kalendář má také svou záložku, ale zde není ani co popisovat. Jen si nastavte správně dny volna, které se mají zobrazit červeně (např. sobota, neděle) a den kdy začíná týden (pondělí). Myslím, že je to celkem jednoduché a každý si s tím jistě poradí. Malým zádrhelem je zde jen to, že program je v angličtině. To ovšem příliš nevadí a přes nastavení se lze i tak, celkem dobře dostat. Jednotlivé dny a ostatní zobrazené položky jsou samozřejmě česky :-)

Nyní již přejdeme k další funkci programu a tou je sledování a zobrazení vytíženosti CPU a paměti. Toto nastavení se skrývá pod záložkou advanced, kde si zvolíte co chcete sledovat. Dále si zde můžete zvolit zda se má TClockEx zobrazovat v Ovládacích panelech a jestli ho chcete spouštět se startem Windows. U položky sledování paměti je možnost volby jen fyzické paměti, po jejímž zvolení se vám zobrazuje jen paměť obsazená na vaší paměti RAM (bez obsazené a volné paměti na disku ve swapovacím souboru). U obou položek je možnost volby barvy čáry, která se poté zobrazí podle funkce pod nebo nad hodinami. To je velmi nenápadné a vždy při ruce :-)

Snad se vám tento program bude hodit jako mě :-) Ať se vám dobře užívá. Můžete si ho stáhnout zde http://users.iafrica.com/d/da/dalen nebo jistě i na některém ze softwarových serverů. (viz. článek dříve Softwarové servery v ČR )