Home


  Více dat na jednom CD

PCmagic / 29.8.2001 /

Je tomu již rok co byla uvedena technologie MultiLevel rozšiřující možnosti současných CD-RW mechanik, ale až nyní to vypadá na uvedení v konečných produktech. Původně plánované uvedení na začátku roku 2001 se jako obvykle posunulo. Nyní to již ale vypadá nadějně. Plextor, jeden z prvních podporovatelů nového standardu, připravuje na prosinec novou mechaniku CD-R PX-ML3630. Tato mechanika bude umět zapisovat v ML formátu až 2GB disky a to neuvěřitelnou 36násobnou rychlostí. 2GB disk bude tedy vypálen již za 6,4 minuty.

MultiLevel je vlastně víceúrovňový záznam na medium. Klasické medium v jednom bodě rozlišuje pouze jeden bit (1 nebo 0), oproti tomu MultiLevel zvyšuje počet rozlišovacích úrovní na tři bity. Díky této technologii se ztrojnásobí kapacita CD, ale MultiLevel lze aplikovat i na DVD (tím by se jejich kapacita také ztrojnásobila). ML-R disky se budou vyrábět ve třech velikostech, normální 12cm disky s kapacitou 2 GB, 8cm disky s 650 MB a nový 6cm rozměr s kapacitou 200 MB.

Zatím nejsou známé ceny mechanik ani medii ale budou pravděpodobně ze začátku o něco dražší než klasická media. Změny technologie výroby nejsou tak velké ale musí se provést. Nevýhodou je potřeba speciálních mechanik s podporou MultiLevelu (na nynějších CD-ROMech ani jiných mechanikách nebudou tyto CD asi čitelná), ale nové typy mechanik budou pravděpodobně podporu tohoto formátu již obsahovat.