Home


  Organizace virtuální paměti

PCmagic / 21.6.2001 /

Windows virtuální paměť spravují automaticky, ale ne moc dobře. Virtuální paměť se časem fragmentuje (rozhází) po disku a je k ní pomalejší přístup. Pokud tomu chcete zabránit a urychlit svůj počítač, což jistě chcete, protože Windows používají virtuální paměť dost často je to dáno mimo jiné i velikostí RAM paměti.

Na ikoně Tento počítač zvolte vlastnosti dále záložku výkon a zde virtuální paměť nastavte ji na virtuální paměť nastaví uživatel a zakažte virtuální paměť ( na varovaní nehleďte zatím se mi nikdy nic nestalo :-) ). Nyní restartujte počítač a při jeho startu stiskněte F8 ( pro výběr bootování) a vyberte nouzový režim ( v něm bude dočasná práce bez virtuální paměti bezpečnější). Po nastartování v nouzovém režimu defragmentujte disk, který je zvolen v položce nastavení virtuální paměti (standardně to bývá ten na kterém máte Windows, tím seřadíte data na disku, aby byly připraveny pro vytvoření swapovacího souboru ), po úspěšné defragmentaci se opět doklikejte známou cestou popsanou výše k nastavení virtuální paměti. Zde nyní povolte virtuální paměť, ale nepředávejte ji Windows to ne :-), nastavte ji v kolonkách nejméně a nejvíce na stejnou hodnotu a to např. pro 64MB RAM by mělo stačit 150MB. Nastavení je závislé na velikosti paměti RAM a to tak že čím větší RAM tím méně přístupů do virtuální paměti, protože Windows ukládají do virtuální paměti po zaplnění RAMky. Nebojte se pokud nastavíte více nic nezkazíte jen budete mít větší swapovací soubor (win386.swp - je umístěn na disku a zastupuje velikost virtuální paměti ) a větší rezervu :-) Nyní restartujte počítač, již ho nechte naběhnout do normálního režimu a je hotovo.

Toto nastavení udrží virtuální paměť v celku, protože je to vlastně jeden velký soubor o velikosti virtuální paměti, jinak by ji Windows popřiřazovaly po celém disku a to je pomalé :-)