Home


  MS Windows XP

Dcch / 23.12.2001 /

Celým názvem Microsoft Windows eXPerience byl nejočekávanější OS od Microsoftu. Microsoft vydal XP ve dvou verzích, home edition a Professional. Blíže se podíváme na domáckou verzi Home edition, protože profesionální verzi si koupí asi hodně málo lidí, mimochodem ceny jsou následující:
Windows XP: Home edition 8285Kč
Windows XP: Professional 12380Kč

Hned na začátek bych měl upozornit piráty, že XP mají mnoho opatření proti nelegálnímu vypalování, tentokrát podle mě již nepřekonatelnému (to sem neměl říkat:-)). Co se vzhledu XP týče, je ihned vidět ohromná změna k lepšímu. Design Winů již konečně opustil nepříliš líbivé hranaté okna v šedé barvě. Nyní již před sebou máte líbivé modravé prostředí, ovšem hodně vás to stojí v konfiguraci, že:-)), ta má být min. Celeron 300Mhz 128MB RAM a nezanedbatelných 1,5GB na disku tuším. Co se Windowsů jako takových týče je zde nepřeberné množství změn, řekl bych, že je to přepracované od úplných základů. Plocha je teď naprosto bez života, jen ten odpadkový koš tam zůstal, jinak se zbytek objevil v nabídce start.
Plocha Windows XP

Celá nabídka Start je jiná, rozdělená na dva oddíly levý a pravý. V pravém oddílu naleznete nejpoužívanější programy a v pravé jsou právě ty složky z plochy a ikony, jenž jsou v normální nabídce Start.
Nabídka Start Windows XP

Docela zajímavá je i možnost pomoci v nesnázích, tzn. že když něco tzv. "poserete", tak můžete přes internet požádat o pomoc svého dobrého známého a klidně mu PC na chvíli půjčit, aby vám danou věc opravil.Samozřejmě, když se vám nebude líbit, to co dělá, tak ho jednoduše odpojíte. Vůbec, Windows XP jsou už hodně zaměřeny na práci z internetem, systém si sám stahuje potřebné aktualizace, opravuje si čas apod. Řekl bych, že Windows XP je momentálně nejlepší OS, i když to nerad přiznávám, taky Microsoft nemám příliš v lásce.

[poznámka PCmagic: Ochrana byla překonána jak cracky, tak šířením verzí bez potřeby aktivace. Ohledně vzhledu samotných Windows je zde možnost přepnout si je zpět do standardního zobrazení. Ohledně kvality OS se každý musí rozhodnout sám podle druhu činnosti, který na PC chce provozovat, nebo podle toho co jemu osobně vyhovuje. Systém celkově je stabilnější, optimalizovanější ale náročnější než jeho předchůdci, také je tu stále neúplná zpětná kompatibilita např. s Win98. Ovšem obsahuje již podporu nových technologií a příjemnější prostředí. Takže jako vždy je to na vás:-)]